19. u L u s L a r a r a s I a n k a r a c a z f e s t I v a L i b a s I n b ü L t e n I 3


ed.ogren-sen.com > Sanat > Evraklar19. U L U S L A R A R A S I A N K A R A C A Z F E S T I V A L I _ B A S I N B Ü L T E N İ _ 3Uluslararası Ankara Caz Festivali Programında Cazın 7 Rengi Yer Alıyor.
19. Ankara Caz Festivali Açılış Konseri Kerem Görsev Quartet ile başladı. Aydın Kahya’nın seslendirdiği parçalarla renklenen konser öncesinde festivalin sponsorlarına plaket takdimi yapıldı.
Festival, 27 Kasım Cuma Samm’s Bistro’da Ece Göksu Trio ile devam edecek. Saat 20:00’de başlayacak konserde Ankara’lı caz vokalisti Ece Göksu’ya Can Çankaya ve Kağan Yıldız eşlik edecekler.
29 Kasım Pazar akşamı Ankara’da ilk kez sahne alacak Kürsat Başar ve Orkestrasını Bis’te izleyebileceğiz. Sonbaharı müzikleri ile ısıtacak orkestranın repertuarı caz ve latin müziğin klasiklerinden Türk hafif müziğin unutulmaz eserlerine, kendi bestelerinden Türk halk müziğin farklı yorumlarına kadar çok geniş bir yelpazeyi barındırıyor. 
3 Aralık Perşembe akşamı hasretle beklediğimiz The Manhattan Transfer MEB Sura salonu’nda yer alacak. Performanslarına bilet bulunması neredeyse imkansız bir grup, 20’nin üzerinde Grammy adaylıklarının 12sini alan efsanevi The Manhattan Transfer, 1969 yılında New York’ta Tim Hauser tarafından kuruldu. Amerika’nın en sevdiği şarkıları vokal ağırlıklı yepyeni bir şekilde yorumlayan grup Atlantik Plak’ın efsanevi sahibi Ahmet Ertegün ile anlaşma imzaladı ve 1975 yılında yaptıkları albümle En İyi Caz Performansı dalında 2 Grammy ödülü kazandı. Amerikan müziğinin geniş yelpazesinden örnekleri hayata kazandıran grup 28 albüm yaptı ve albümleri milyonlar sattı. Kurucularından Tim Hauser ve Pat Rosali geçtiğimiz yıllarda yaşama veda ettiler. Yeni vokalistleriyle muhteşem bir uyum sağlayan Grup 4 vokalist ve 7 kişilik orkestra ile tüm dünyayı dolaşarak en sevilen parçalarını seslendirmeye devam ediyor. 
4 Aralık Cuma cazın yeni ve başarılı seslerinden Dolunay Obruk ilk albümü “Lambaya Püf De” 2010’da piyasaya çıktı. Barış Manço’ya ait olan parçanın yeni düzenlemelerine yeni sözler yazdı. Söz ve müziği kendisine ait olan “İstanbul Kafası” adlı parçanın yer aldığı ikinci single albümünü çıkaran Dolunay Obruk, Samm’s Bistro’da dinleyicilerine keyif dolu bir konser vaat ediyor.
Festival 10 Aralık Perşembe akşamı güçlü bir ses Dilek Sert Erdoğan ile Bis’te sürecek. 2013 yılında yayımlanan ‘MOMENTS’ adlı albümü büyük başarı elde eden ve müzik eleştirmenlerinin ‘siyahi ses’olarak tanımladığı sanatçının albümü Türkiye’de yayınlanmış ilk özgün ‘soul’albümü olma özelliğini taşıyor.IKSV tarafından düzenlenen 20.İstanbul Caz Festivali’nin EMI etiketli özel albümünde Alicia Keys,John Legend ve Anthony Strong gibi isimlerle birlikte yer alan tek Türk kadın şarkıcı olan sanatçının albümündeki tüm beste ve sözler kendisine ait.
11 Aralık Cuma akşamı yine Samm’s Bistro’da Selçuk Basa Amorf Project ile festivale ilk kez katılıyor. "Aşk Bekler mi?" ve "Huzursuz" isimli iki albümü bulunan Selçuk Basa, müzik hayatına öğrencilik yıllarında başladı. 25 yıldan fazla devam eden bu süreçte pek çok sarkı yazıp besteledi. Yoğun mesleki kariyerine rağmen, gitar, saksofon, flüt gibi bir çok enstrüman çalarak ve şarkı söyleyerek müzikle ilişkisini sürdüren Basa, 3 yıl önce Burçin Büke ile "bir piyanist & bir cerrah" buluşması konsepti ile müzik çalışmalarına devam etti. Ekibe katılan Emin İnal, Ferhat Hasanoğlu, Behsat Boran ve Barış Bölükbaşı ile birlikte, yakında yayınlanacak olan AMORF isimli albüm-proje tamamlandı. Proje, Selçuk Basa'nın pop jazz-funk tarzında parçalarından oluşmakta. 
Efsane Durul Gence 4+1 grubu ile 16 Aralık Çarşamba gecesi Samm’s Bistro’da bizlerle olacak. 1954 yılında girdiği Deniz Harp Okulu'nda davul çalmaya başlayarak müzik hayatına atılan Durul Gence, 1970 yılında yaptığı Şeyh Şamil plağı ile ünlendi. Okul yıllarında kurduğu müzik topluluğu ve ardından çalıştığı "İstanbul Express", kurduğu "Asia Minor Mission" topluluklarıyla, Ajda Pekkan, Rüçhan Çamay, Gönül Yazar, Alpay, Tanju Okan, Ertan Anapa gibi isimlere eşlik eden sanatçı, yurt dışında da Herb Geller, Sonny Sharock, Bertice Reading, Four Pennies, Lili Ivanova, Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel, Herbie Mann gibi isimlerle çalıştı. Bir yıl kadar Norveç'te kaldı. ODTÜ'de ve Hacettepe Üniversitesi'nde "İnsan, müzik ve caz" dersleri veren Gence'nin, DG-4 adında bir topluluğu bulunmaktadır. Sanatçı, Mart 2015'te 60. sanat yılını kutlamıştır.
Festival’de 17 Aralık’ta dünyanın en iyi piyanistlerinden kabul edilen Michiel Borstlap ve ülkemizin en iyi caz vokalisti kabul edilen Sibel Köse’nin yeni albümlerinin kayıt konseri “Aşk Şarkıları” konseri MEB Sura salonunda yer alacak. Bu romantik kış gecesi, hayatınız boyunca unutamayacağınız en iyi konserlerden biri olmaya aday. Günümüzün en iyi piyanistlerden Michiel Borstlap ile en iyi caz yorumcularından Sibel Köse ile sizleri bir canlı kayıt konserine davet ediyoruz. Konser Sponsoru Hollanda Büyükelçiliği ve Durance.
19. Festival, yine Ankara’lı genç ama çok güçlü bir ses, Su İdil Trio ile Samm’s Bistro’da sona erecek. Hepsi de cazın dünü, bugünü ve yarını için kaçırmamanız gereken konserler.
Festivale sosyal medya hesaplarından da ulaşılabiliyor.

Facebook: Ankara Caz Festivali Ankara Jazz Festival

Twitter: ankaracazfest
Bilgi ve Fotograflar: www.ankaracazfestivali.com

Sanatçılarla röportaj istekleri için: Tugce.macit@ankaracazfestivali.com


LEO Organizasyon ve İletişim Nenehatun C. No:42/B GOP Ankara 0312 4480343


sosyal ağlarda paylaşma
Edebiyat
© 2000-2018
kişileri
ed.ogren-sen.com