AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var


ed.ogren-sen.com > öykü > Evraklar
TOPAL OSMAN AĞA

…..AŞAĞIDA 3 DEĞİŞİK GÖRÜŞTE VE DOZAJDA TOPAL OSMAN TANIMI VAR

BANA GÖRE O ZAMANIN SERT KOŞULLARINDA SERT VE ACIMASIZ BİR SAVAŞ VEREN FEDAKAR BİR TÜRK YİĞİDİDİR ATATÜRK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMESİNE İZİN VERİLMİŞTİR,ÇÜNKÜ BU KAHRAMAN ADAM ŞARTLARIN DEĞİŞTİĞİNİ GÖREMEMİŞ ALGILAYAMAMIŞ İLMİSİYASETİ VE YENİ OTORİTEYİ MECLİSİ DOLAYISIYLADA HUKUK ŞARTLARINI KAFASINA GÖRE UYGULAYIP MUHALİF TRABZON MEBUSU ALİ ŞÜKRÜ BEYİ BOĞUP ÖLDÜRMÜŞ BUNUDA ATATÜRK İÇİN YAPTIĞINA İNANMIŞ BİR ADAM.

KANIMCADA MUSTAFA KEMAL AĞLAYA AĞLAYA ONU ÖLDÜRTTÜRMÜŞTÜR..

YANİ KAHRAMAN OLMAK DEVLETE RAĞMEN DEVLET NİZAMINA KARŞI KOYMAYI HAKLI HALE GETİRMEZ…. KİMSE KAFASINA GÖRE ADALET UYGULAYAMAZ ,MEŞRU GÜÇ BÖYLE BİR BOŞLUĞU KABUL EDEMEZ ,EDERSEDE DEVLET OLAMAZ……………………

1.BAKIŞ AÇISI

Osman Ağa, Giresun'un Hacıhüseyin mahallesindeki Ferudunzadeler ailesindendir. Babası Hacı Mehmet Efendi, Annesi Zeynep hanım olup ailesi ticaret ile uğraşmakta idi. 1912 yılında balkan savaşı başladığına Osman Ağa ticaret işi ile uğraşmakta idi, babası askerlik bedelini ödemesine rağmen O gönüllü birlik oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta göstermiş olduğu başarılarından dolayı Yarbaylık rütbesine kadar yükseldi. Bu savaşlarda sağ dizinden yaralanarak Gazi unvanını aldı. Giresun'a döndükten sonra 1.Dünya savaşına katılmış,Batum ve Harşit çayında Ruslara karşı savaşarak, Rusların Harşit çayını geçmelerini engelleyerek Tirebolu'nun işgalini önlemiş.
Mondros Mütarekesinden sonra Belediye başkanı olmuş, Uzun yıllar beraber yaşayan Ermeni ve Rum işgalci çetelerinin belini gönüllüler kurarak kırmış. Bu Rum ve Ermeni işgalci çeteler,Osmanlı hükümetine Osman Ağa'yı şikayet ederek hakkında tutuklama kararı çıkarttırmışlar, Bunun üzerine Osman Ağa, Şebinkarahisar bölgesine yerleşmiş.
8 Mayıs 1919 tarihinde Yunan Kızılhaç heyetini taşıyan bir Yunan gemisi Giresun'a gelir. Heyet 11Mayıs 1919 tarihinde Taşkışla (şimdiki ticaret lisesi)'ya beyaz renkli Yunan Kızılhaç Bayrağını asar, 5 Haziran 1919 Tarihinde ise Pontus bayrağını asarlar. Bu olaylar üzerine Osman Ağa , Harekete geçerek arkadaşları ile birlikte işgalcilerin bayraklarını indirip, yerlerine Türk bayrağını asarlar.
Osmanlı hükümeti tarafından affedilen Osman Ağa; İzmir ilinin Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine, 17 Mayıs 1919 tarihinde Giresun'da büyük bir miting düzenleyerek işgalci devletleri ve göz yumanları protesto etmiştir.
29 Mayıs 1919 tarihinde Havza'da Mustafa Kemal Atatürk ile gizlice buluşmuş. Bu buluşmadan sonra Atatürk'den aldığı emirler doğrultusunda hareket etmiş, ayrıca bu emirler kendisine güç verdiği için daha rahat hareket etmeye başlamış.
Erzurum Kongeresine Dr Ali Naci DUYDUK ve İbrahi Hamdi Bey'i temsilci temsilci olarak göndermiş. Giresun Askerlik Şubesi Başkanı Hüseyin Avni Alpaslan ve Jandarma Komutanı Hamdi Bey ile anlaşarak,Eylül 1920'de Giresun gençlerinden oluşan 'GİRESUN GÖNÜLLÜLER TABURU'nu kurmuştur.
Kurulan bu tabur ilk önce Ermeni saldırılarında görev almış. 12 Kasım 1920'de Osman Ağa Mustafa Kemal ATATÜRK ile tekrar buluşmuş, Atatürk'ün korunması içi önce yanındaki on kişiyi, Daha sonrada Giresun'dan topladığı 100 kişilik muhafız gurubunu Ankara göndermiş. Bu şekilde Atatürk'ün ilk muhafız birliği Giresunlulardan kurulmuş.
Giresun'da GEDİKKAYA isimli bir gazete çıkartarak, Milletin milli şuurun'un oluşmasını sağlamaya çalışmış. Bu çalışmaları art niyetli kişiler tarafından engellenmeye çalışılmış.
Giresun Müdafa-i Milliye Başkanı ve Belediye Başkanı sıfatıyla Kasım 1920'de Ankara'ya gitmiş,Gerekli emirleri aldıktan sonra Giresun'a dönerek, 12 Ocak 1921 tarihinde 42. ve 47. Gönüllü Alayların kurulması çalışmalarını başlatmış.
Mar 1921'deki Koçgiri ayaklanması Topal Osman Ağa komutasındaki 47. Gönüllü Alayının büyük katkıları ile bastırılmıştır.
Çorum-Merzifon-Tokat ve Samsun havalisinde Rum ve Ermeni çetelerini tamamen kaldıran Osman Ağa , komutasındaki Gönüllü Alayı ile birlikte Sakarya savaşına katılmıştır. Bu savaşta 42. Alay, Tirebolulu Binbaşı Hüseyin Avni Bey Komutasında büyük kahramanlıklar göstermiştir, Taşlıtepe sırtlarını kanlarının son damlasına kadar savunmuşlar.Bu alayın tamamını şehit veren Osman Ağa, Mangaltepe sırtlarında büyük kahramanlıklar göstermiştir.

27 Mart 1923 tarihinde, bir gün evvel TBMM'de Mustafa Kemal Paşa'yla ağır şekilde tartışan ve karşılıklı silah çekme noktasına gelen ikinci gurup liderlerinden Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey'i evine davet etti ve orada adamlarıyla birlikte boğarak öldürdü, ardından da Çankaya sırtlarında boş bir tarlaya gömdü.
Üzerinden yoğunlaşan şüpheler üzerine -Mustafa Kemal'in kişisel muhalefetine rağmen- TBMM tarafından hakkında yakalama emri çıkartıldı. Mustafa Kemal, başbakan Rauf Orbay'a "Topal Osman'ın çok tehlikeli bir adam olduğunu" belirterek bu yüzden yakalama işinin kendi muhafız taburuna bırakılmasını ve Jandarma'nın bu işe karışmamasını istedi.
Bu olayın ardından Ankara'da, Ayrancı Bağları'nda bir bağ evinde kıstırılan Topal Osman çatışmaya girdi ve yaralı olarak teslim oldu. Ancak Mustafa Kemal'in Muhafız taburu komutanı Ismail Hakkı Paşa tarafından olay yerinde tabancayla vurularak infaz edildi.

Mezarı Giresun Kalesindedir.

Kronolojik olarak Topal Osman

1884 Yılında Giresun'un Hacıhüseyin Mahallesinde doğdu.

• Ekim 1912 yılında Balkan Harbine gönüllü katıldı. Sağ dizinden yaralanarak sakat kaldı ve "TOPAL" lakabı ile anılmaya başlandı.

• Aralık 1913 yılında İstanbul'dan Giresun'a döndü.

• 30 Kasım 1915'te gönüllü olarak Doğu Cephesinde Ruslara karşı savaştı.

• Şubat 1918'de Giresun Belediye Başkanı oldu.

• Şubat 1919'da Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti Giresun Şubesini kurdu.

• Nisan 1919'da İstanbul Hükümetince hakkında tutuklama emri çıkarıldı, tutuklamadan kurtulmak için Keşap ve Şebinkarahisar yöresine çekildi.

• 29 Mayıs 1919'da Atatürk ile Osman Ağa Havza'da gizli olarak buluştular. Osman Ağa ve arkadaşları, 5 Haziran 1919'da Pontusçu Rumlar' in Giresun'daki Rum Mektebine astıkları Pontus bayrağını indirdiler.

• 8 Temmuz 1919'da Osman Ağa hakkındaki tutuklama kararı Padişah Vahdettin tarafından kaldırıldı.

• Temmuz 1919'da Osman Ağa Giresun'a geri döndü, yeniden Belediye Başkanı ve Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti Başkanı oldu.

• Temmuz 1919'da Osman Ağaya Kaymakam Baki Bey başarısız bir suikast düzenledi.

• Şubat 1920'de "GEDİKKAYA" gazetesini yayınlamaya başladı.

• Eylül 1920'de Giresunlu gönüllüler Doğu'daki Ermeni harekatını bastırmak üzere Kars'a gittiler.

• 12 Kasım 1920'de Osman Ağa ve Giresun Uşakları Ankara'da Atatürk'ün muhafızlığına başladılar.

• Nisan ve Mayıs 1921'de Osman Ağa ve 47. Gönüllü Alayının Koçgiri İsyanını bastırmaları; Zara, Niksar, Kavak ve Merzifon yöresindeki Pontusçu Rumların direnişini kırmıştır.

• 5 Ağustos 1921'de Osman Ağa komutasındaki 47.Giresun Gönüllü Alayı Ankara'ya geldi.

• Ağustos 1922'de 42. ve 47. Giresun Gönüllü Alayları Başkomutanlık, Sakarya Meydan Muharebesine katıldılar.

• Ocak 1923'te Osman Ağa Giresun'a geldi.

• Mart 1923' te Osman Ağa Ankara'ya döndü.

• 2 Nisan 1923, Osman Ağa'nın ölümü.

• Nisan 1923 Osman Ağa'nın Giresun Kalesine gömülmesi.

• Mart 1925'te Osman Ağa'nın naaşı anıt mezara taşınmıştır.

Kaynak : Değişik sitelerden toplanan kaynakların derlenmesi.

…………………………….

2.BAKIŞ AÇISI O KADAR BELDEN AŞŞAĞA YAZMIŞLARKİ BİRDE İŞİ ÜLKÜCÜLERE KADAR VARDIRMIŞLAR… KISA BİR PARAĞRAF ALDIM

…….

BUDATAKİYECİ SOL . KUYRUK ACISI İLE YAZAN nesebi KARIŞIK BULANIK DÜŞÜNCEDE

AMA DEMOKRAT İLERİCİ YURTSEVER LAİK VE ÇAĞDAŞ GÖRÜŞ !!??

Hemde Kemalist ve Atatürkcü….:)) NASILSA..

TOPAL OSMAN

Osman Ağa olarak da bilinen Topal Osman 1883’de Giresun’da doğar. Bir kabadayı olan Topal Osmanhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif Teşkilat-ı Mahsusa’nın bir adamı olarak Balkan Savaşlarına katılır. Ermenilerin sürgününde büyük rol oynayan Teşkilat-ı Mahsusa’nın önemli kadrolarından olan Topal Osmanhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif bu sürgün sırasında bazı uygulamalardan dolayı aranan bir kanun kaçağıdır.1917 yılındahttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif yani henüz bir kaçak ikenhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif yüklü bir sermayeye sahip olduğu söylenir. Sadece Ermeni tehcirinde değilhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif Koçgiri Ayaklanması’nın bastırılmasında da büyük rol oynamıştır. Türklere de korku ve dehşet salan Topal Osman’a Kemalist hareket ihtiyaç duyarhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif dağdan indirip resmi görevler verir. Böylece Topal Osmanhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif yarbay rütbesiyle Giresun’dan Samsun’a kadar olan bölgenin mutlak hakimi haline gelir. Rumlar çete hareketi başlatıncahttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif Topal Osman’ın yeri daha da sağlamlaşır. Rumlara karşı büyük bir mücadele verir.

Topal Osman bir derebeyi gibi yönettiği bölgesinde seçimleri kimin kazanacağına karar verenhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif istemediği milletvekilini istifaya zorlayanhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif olmazsa ortadan kaldıran ve hiç kimsenin hesap soramadığı biri olur Topal Osman. Hatta öyle kihttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif hareketin başında bulunan Mustafa Kemal’in bile ondan çekindiği söylenir. Mustafa Kemal’in daveti üzerine Türkiye’ye gelmek için yola çıkan TKP’li Mustafa Suphi ve arkadaşlarınıhttp://www.1forum.us/images/smilies/smilev.gif yine Ankara’nın ölüm emriyle Karadeniz’de katleden Topal Osman ve adamlarıdır.
Topal Osman 1923 yılında öldürülür.Topal Osman’ın ölümünün Mustafa Kemal’in emriyle gerçekleştirildiği iddia edilir.Cesedinin bulunduğu yerden çıkarılarak ibret için Meclis kapısı önünde asılması oya sunulur. Teklif oybirliğiyle kabul edilir.

Kadir gecesi hediyeniz ektedir...

……………………….

BUDA

..

BUUU

3. BAKIŞ "http://tr.wikipedia.org/wiki/Topal_Osman

BUDA BİRAZ DAHA TARAFSIZ TOPAL OSMAN TANITIMI

Topal Osman Ağa (d. 1883, Giresun - ö. 2 Nisan 1923, Ankara) Türk asker, milis yarbayı. Mustafa Kemal'in Giresun'lulardan oluşan ve 19 Mayıs 1919 dan itibaren yanından ayrımadığı muhafız kıtası komutanı.
TBMM deki muhafız kıtası asker bulundurma geleneği Topal Osman ve Giresunlu hemşerilerinden buyana devam etmektedir.Bugün bile halen tartışılan meclisteki asker olayı o dönemden kalan bir gelenektir. Zira sadece Giresun lu muhafızları Gazi yi korumak için meclise silah ve mühimmatlarıyla birlikte girme ve oturumları dinleme ayrıcalığına sahiptiler. Balkan Savaşları, Balkan harbinde Çatalca cephesinde Bulgarlara karşı savaşırken sağ diz kapağından yaralandı. Şişli Etfal hastanesinde tedavi oldu. İstiklal Harbinde Enver Paşanın Anadolu'ya girişini engelledi. Sakarya savaşında emrindeki Giresun gönüllü alayının mermisi bitince düşmana kamalarıyla saldırdı. Koçgiri İsyanı'nın bastırılmasında görev aldı.
27 Mart 1923 tarihinde, bir gün evvel TBMM'de Mustafa Kemal Paşa'yla ağır şekilde tartışan ve karşılıklı silah çekme noktasına gelen milletvekili Ali Şükrü Bey'i evine davet etti ve Atatürk'e yaptığı saygısızlığın nedenini sordu ve adamlarıyla birlikte boğarak öldürdü, ardından da Çankaya sırtlarında boş bir tarlaya gömdü.
Üzerinden yoğunlaşan şüpheler üzerine - Mustafa Kemal'in kişisel koruması ve isteksizliğine rağmen - TBMM deki Padişah yanlısı muhalefet tarafından hakkında yakalama emri çıkartıldı. Mustafa Kemal, başbakan Rauf Orbay'a "Topal Osman'ın çok yiğit bir adam olduğunu" belirterek bu yüzden yakalama işinin kendi muhafız taburuna bırakılmasını ve polis ve jandarma'nın bu işe karışmamasını istedi.
Bu olayın ardından Ankara'da, Ayrancı Bağları'nda bir bağ evinde bulunan Topal Osman ve Giresun'lu muhafızlar muhalefetin emrine uymadı ve teslim olmadı çatışmaya girdi. Ancak daha sonra Kardeş kavgasına meydan vermemek için fazla direnmeyen Giresun'luladan bazıları ve Topal Osman Ağa yaralı olarak derdest edildi. Daha sonra bu yarasından dolayı hayatını kaybetti. Gazinin bu olaya çok üzüldüğü, Topal Osman'ın bir Cumhuriyet şehidi olduğunu ifade ettiği ve TBMM kararıyla mezarından çıkarılıp Meclis kapısında asılarak teşhir edilmesine büyük tepki gösterdiği söylenir.

Konu başlıkları

[gizle]

 • 1 Tanıkların ağzından Topal Osman Ağa

 • 2 Kaynakça

 • 3 Ayrıca bknz.

  • 3.1 Kişiler

  • 3.2 Olaylar

  • 3.3 Ordu birlikleri

 • 4 İlgili Filmleri

 • 5 İlgili Şarkılar

 • 6 Dış bağlantılar

Tanıkların ağzından Topal Osman Ağa [değiştir]

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/f/fb/topal_osman%27%c4%b1n_giresun%27daki_mezar%c4%b1.jpg/220px-topal_osman%27%c4%b1n_giresun%27daki_mezar%c4%b1.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Topal Osman'ın Giresun'daki mezarı

Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsuna gönderilmesine sebep olan kişi.(Doğukaradeniz bölgesinde Rum ve Ermeni çetelerine verdiği zarardan dolayı)
Topal Osman hakkında bazı yazarlar olumsuz yazmakla beraber, yaşadığı dönemde kendisiyle yakın temasta olan sivil ve askeri zevatın anılarında ve yazdıkları raporlar bu görüşleri yalanlamaktadır.

 • Kâzım Karabekir, Doğu Cephesi Komutanı, 1ci Mecliste Edirne Milletvekili): Celalettin Arif (1ci T.B.M.M.'de Erzurum Milletvekili ve I.Başkanı) ve taraftarı gerici gurup kırk imzalı sahte bir telgrafla ile Mustafa Kemal Paşa'yı tehdit etmişler.(...) Mustafa Kemal'in durumu çok zayıflamıştı. Kendisine destek olacak bir kuvvet, Topal Osman'ı ve Giresun'lu Uşaklardan oluşan kuvvetlerini gönderdim.

Topal Osman ve Uşaklar daima onun muhafızı oldular.

 • İsmet İnönü: Karadenizli milli kuvvetlerin başında Osman Ağa isminde bir kumandan bulunuyordu. Bunlar Karadenizden, Giresundan gelmişlerdi. Bir askeri kuvvet olarak hemen bütün muharebelere sevk olundular. Muhaberelere iştirak ettiler, kahramanca cansiperane çalıştılar. Muharebelerden sonra çok itibarlı ve fedakar bir milis kuvveti oldular!

 • Tunalı Hilmi Bey (1ci T.B.M.M.'de Bolu Milletvekili): Giresun'un gösterdiği fedakarlık, cür'et, kahramanlık ve cesaret kalbimi sevinçle doldurdu!

 • Dr. Zeynelabidin (Abidin) Atak (1ci T.B.M.M.'de Lâzistan Milletvekili): Giresun'un gösterdiği fedakarlık,Osmanlı ,Türk ve İslam tarihinde altın kalemle yazılacak işlerdir.

Kaynakça [değiştir]

 • Teoman Alpaslan, Topal Osman Ağa, Kum Yayınları, 2007.

 • İsmet İnönü,

 • Kâzım Karabekir,

 • Hasan İzzettin Dinamo,

 • Mansuroğlu Koca Halil Çavuş

Ayrıca bknz. [değiştir]

Kişiler [değiştir]

Ali Şükrü Bey / Barutçuzade Ahmet Bey / Celalettin Arif Bey / Cemil Cahit Toydemir / Hüseyin Avni Bey (Alparslan) / 'Deli' Halit Paşa (Karsıalan) / İsmail Hakkı Tekçe / Kâzım Karabekir / Küçük Talat Bey / Lâtife Hanım (Uşakizade, Uşaklıgil, Uşşaki) / Mustafa Kemal Atatürk / Mustafa Suphi Bey / 'Sakallı' Nurettin Paşa (Sakallı) / Süleyman Necati Bey (Güneri) / Yahya Kâhya

Olaylar [değiştir]

Balkan Savaşları / Pontus Ayaklanması / Pontus soykırımı iddiaları / Koçgiri İsyanı / Sakarya Meydan Muharebesi / Büyük Taarruz

Ordu birlikleri [değiştir]

Merkez Ordusu / 42. Gönüllü Alayı / 47. Gönüllü Alayı

İlgili Filmleri [değiştir]

 • 'Topal Osman' (1966)

İlgili Şarkılar [değiştir]

Dış bağlantılar [değiştir]

flag of turkey.svg

 Bir Türk asker ile ilgili bu madde taslaktır. İçeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Topal_Osman" adresinden alındı.

Sayfa kategorileri: Türk asker taslakları | Türk askerler | 1883 doğumlular | 1923 yılında ölenler | Giresun doğumlular | Ermeni Kırımı ile suçlananlar | Kurtuluş Savaşı'nda milisler | Giresun belediye başkanları

Gizli kategoriler: Kaynakları eksik olan maddeler | Taraflı olduğu düşünülen maddeler

…………………………………………………………………………

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon1. İşsizlik oranının tanımı aşağıdakilerden hangisidir?

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var iconKararsız ve topal bir küresel dönüşüm sürecinde dünya konjonktürü: 2004, ekonomi ve siyaset

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon2011–2012 EĞİTİM ÖĞretim yili gazi osman paşa lisesi edebiyat grubu...

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon4822 sayili kanunla değİŞİK 4077 sayili

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon1. Aşağıda verilen belirtici niteliklerden hangisine Tanzimat romanında

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var iconBu parçadaki numaralanmış sözlerle ilgili olarak aşağıda verilen açıklamalardan hangisi

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon1 Aşağıda modernizme ait özellikler verilmiştir. Bunlardan hangisinde yanlışlık yapılmıştır?

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon303. Aşağıda verilen kelimelerin hangisi kök bakımından diğerlerinden farklıdır?

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var icon1) Aşağıda verilen buluşlar ve insan hayatına etkilerinin eşleştirilmesini yazın. ( 5 Puan)

AŞAĞida 3 değİŞİk göRÜŞte ve dozajda topal osman tanimi var iconSevinç Hadi ve Şandor Hadi aşağıda belirtilen değerlendirmeler doğrultusunda...


Edebiyat
© 2000-2018
kişileri
ed.ogren-sen.com