Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde


ed.ogren-sen.com > Edebiyat > Evraklar
ÖMER SEYFETTİN

( 11 Mart 1884 - 6 Mart 1920 )


Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde bulunmuştur. Öykülerini kişisel deneyimlere, tarihsel olaylara ve halk geleneklerine dayandırmıştır. Günlük konuşma dilini kullanması, öykülerine canlı ve etkileyici bir özellik verdi. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Hikaye: “Yüksek Ökçeler”, “Gizli Mabed”, “Beyaz Lale”, “Efruz Bey”, “Yalnız Efe”, “Harem”, “Dalga”

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL

( 18 Mayıs 1898 – 8 Kasım 1973 )


İstanbul’da doğdu. Bir süre tıp eğitimi aldıktan sonra buradan ayrılarak uzun süre edebiyat öğretmenliği yaptı. Milletvekilliği görevinde bulundu. Şiir diline yeni bir söyleyiş özelliği getirmiş, kendisinden sonra yetişen şairlere de örnek olmuştur. Şiirlerinin konularını halkın günlük yaşantısı oluşturur. Şiirlerinde memleket ve Anadolu sevgisi konularını işlemiştir. İstanbul’da vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Tiyatro: “Akın”, “Özyurt”, “Yayla Kartalı”

Şiir: “Çoban Çeşmesi”, “Han Duvarları”, “Sanat”
YAHYA KEMAL BEYATLI

( 2 Aralık 1884 – 1 Kasım 1958 )


Makedonya’nın Üsküp kentinde doğdu. Uzun yıllar Fransa’da kaldı ve burada siyasal bilgiler okudu. Fransız Edebiyatı’ndan etkilendi. Divan Edebiyatı şiirleri yazdı. Klasik şiirimizin temel özelliklerine bağlı kalarak kendine özgü bir şair olmuştur. Hayattayken hiçbir kitabı yayınlanmamış, ancak ölümünden sonra yayınlanmıştır. İstanbul’da vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Şiir: “Kendi Gök Kubbemiz”, “Aziz İstanbul”, “Eğil Dağlar”, “Eski Şiirin Rüzgarıyla”

REŞAT NURİ GÜNTEKİN

( 25 Kasım 1889 – 7 Aralık 1956 )


İstanbul’da doğdu. Çeşitli okullarda Türkçe ve Fransızca öğretmenliği yaptı. Yazı hayatına I. Dünya Savaşı sonrası başladı. Tiyatro ve roman türü eserleri gazetede yayımlanınca ün kazandı. Eserlerinde olayları ve çevreyi ayrıntılı olarak tanıtır. Anadolu insanını çok iyi tanır. Konuşma dilinin zenginliğini çok iyi yansıtır. Tedavi için gittiği İngiltere’nin Londra kentinde vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Roman: “Çalıkuşu”, “Dudaktan Kalbe”, “Yaprak Dökümü”, “Gizli El”, “Acımak”, “Yeşil Gece”

ORHAN VELİ KANIK

( 13 Nisan 1914 – 14 Kasım 1950 )


İstanbul’da doğdu. Şiirdeki eski yapıyı değiştirerek halkın günlük konuşma dilini ve yaşantısını eserlerine taşıdı. Yalın bir anlatımı benimsemiştir. Kafiye ve söz sanatlarını gereksiz bularak serbest şiir tarzını benimsedi. Onun döneminde Türk şiiri Avrupa ile yarışır hale geldi. Şiirimize getirdiği yenilikler yüzünden önceleri eleştirilmiş ama büyük bir üne kavuşmuştur. İstanbul’da vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Şiir: “Garip”, “Vazgeçemediğim”, “Destan Gibi”, “Yenisi”, “Karşı”

Hikaye: “Nasreddin Hoca Hikayeleri”

CAHİT SITKI TARANCI

( 2 Ekim 1910 – 13 Ekim 1956 )


Diyarbakır’da doğdu. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak iyi bir eğitim aldı. İstanbul ve Fransa’da eğitim gördü. Paris Radyosu’nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı. II. Dünya Savaşı başlayınca yurda döndü ve bakanlıklarda çevirmenlik yaptı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel sözler kurma sanatıydı. Açık ve sade bir üslubu vardı. Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm konularına yer verdi. Tedavi için gittiği Avusturya’nın Viyana kentinde vefat etti. Bazı eserleri:

Şiir: “Ömrümde Sükut”, “Otuzbeş Yaş”, “Düşten Güzel”, “Sonrası”

Hikaye: “Gün Eksilmesin Penceremden”

ABDULHAK HAMİT TARHAN

( 5 Şubat 1852 – 12 Nisan 1937 )


İstanbul’da doğdu. Modern Türk şiirinin oluşmasında etkili oldu. Zengin bir ailenin çocuğu olarak hep yüksek mevkilerde çalıştı. Dünya’nın birçok yerini gezdi. Diplomat olarak elçiliklerde çalıştı. Türk şiirine Batı’dan yeni konular, serbest düşünce şekilleri getirdi. Tiyatro tarzında da eserler verdi. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Şiir: “Sahra”, “Makber”, “Ruhlar”, “Garam”

Tiyatro: “İçli Kız”, “Eşber”, “Zeynep”

AHMET HAMDİ TANPINAR

( 23 Haziran 1901 – 24 Ocak 1962 )


İstanbul’da doğdu. Veteriner okulunu bırakarak Edebiyat bölümü okudu ve liselerde öğretmenlik yaptı. Bir dönem milletvekilliği de yaptı. Neredeyse tüm Yazı türlerinde yazılar yazdı. En çok da “zaman” kavramı üzerinde durdu. Doğu ve Batı edebiyatlarından esinlenerek karma bir edebiyat anlayışı geliştirdi. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Roman: “Huzur”, “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”

Deneme: “Beş Şehir”

Hikaye: “Abdullah Efendi’nin Rüyaları”, “Yaz Yağmuru”

AHMET HAŞİM

( 1884 – 4 Haziran 1933 )


Irak’ın Bağdat kentinde doğdu. İlkokul eğitimi babasının işi nedeniyle düzensizdi. Sürekli yer değiştirmek zorunda kalmıştı. Önceleri sadece Arapça öğrenmişti. Daha sonraları İstanbul’a geldi ve Türkçe öğrendi. Çeşitli yerlerde memur olarak çalıştı. Fransız şiirlerinden ilham aldı. Şiirlerinde hayal dünyasının zenginliğini ustaca kullanır. Bazı eserleri:

Şiir: “Piyale”, “Göl Saatleri”

Gezi Yazısı: “Frankfurt Seyahatnamesi”
SAİT FAİK ABASIYANIK

( 18 Kasım 1906 – 11 Mayıs 1954 )


Sakarya’da doğdu. Çağdaş hikayeciliğimizin öncülerindendir. Doğayı ve insanlarımızı en sade ve samimi bir biçimde anlatır. Belli bir tarzın etkisinde kalmadan özgün biçimde yazdı. Topluma karşı hep duyarlı yaklaştı. Çevre tasvirleri sayesinde izlenimci bir yazar olarak tanınır. İstanbul’da vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Roman: “Kayıp Aranıyor”

Hikaye: “Semaver”, “Son Kuşlar”, “Sarnıç”, “Havada Bulut”

CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI

( 17 Nisan 1890 – 13 Ekim 1973 )


Yunanistan’ın Girit şehrinde doğdu. Türk edebiyatında kendini “Halikarnas Balıkçısı” olarak tanıttı. İzmir’e büyük hayranlık duyuyordu. Hikayelerinin konuları hep deniz ve deniz insanlarının yaşamı oldu. En sevdiği şeyler arasında tekneyle denize açılıp her şeyden uzaklaşmak ve hikayeleri için konular bulmak vardı. Çok sevdiği İzmir’de vefat etti. Bazı eserleri:

Hikaye: “Merhaba Akdeniz”, “Gülen Ada”, Dalgıçlar”

Roman: “Uluç Reis”, “Turgut Reis”

HALİDE EDİP ADIVAR

( 1884 – 9 Ocak 1964 )


İstanbul’da doğdu. Halkın Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasına yaptığı konuşmalar ve hitaplarıyla büyük destek verdi. Sivil olmasına rağmen bir savaş kahramanı olarak sayıldı. Özellikle Kurtuluş Savaşı ve sonrasında yaşanan dramı ustaca anlattı. Yazılarıyla kadın haklarının da en önemli savunucusu oldu. Gazetecilik, üniversite profesörlüğü ve milletvekilliği yaptı. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Roman: “Sinekli Bakkal”, “Ateşten Gömlek”, “Tatarcık”, “Vurun Kahpeye”, “Yeni Turan”

Hikaye: “İzmir’den Bursa’ya”, “Dağa Çıkan Kurt”
ARİF NİHAT ASYA

( 7 Şubat 1904 – 5 Ocak 1975 )


İstanbul’da doğdu. Adana’nın kurtuluş gününde yazdığı “Bayrak” şiirinden dolayı “Bayrak Şairi” olarak tanınır. Çeşitli liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. Gazetecilik ve milletvekilliği görevleri üstlendi. Hem ölçülü hem de serbest şiirleri vardır. Milliyetçi şiirleri yanı sıra yurdun güzelliklerini ve doğasını anlatan şiirleriyle bilinir. Ankara’da vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Şiir: “Bayrak”, “Fetih Marşı”, “San’at”, “Vatan”, “Tanrıya Sesleniş”


FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA

( 26 Ağustos 1914 – 15 Ekim 2008 )


İstanbul’da doğdu. Çeşitli şehirlerde okuduktan sonra askeri liseyi bitirdi. Pek çok gazete ve dergilerde şiirleri yayımlandı. Asker olarak uzun süre görev yaptı. Bir süre müfettişlik yaptıktan sonra kendi yayınevini kurdu. Toplum ve insan hayatına saygıyı önde tuttu ve kimseden etkilenmeden özgün şiirler yazdı. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Şiir: “Üç Şehitler Destanı”, “Toprak Ana”, “Çanakkale Destanı”, “Açıl Susam Açıl”

ATİLLA İLHAN

( 15 Haziran 1925 – 11 Ekim 2005 )


İzmir’de doğdu. Entelektüel çalışmalarıyla Türk edebiyatına ve düşünce dünyasına önemli çalışmaları olmuş bir aydındır. Yakın dönem Türk edebiyatına damga vurmuş, şiirleriyle ünü dünyaya taşmış bir edebiyatçımızdır. Pek çok dergilerde şiirleri yayımlanmıştır İstanbul’da vefat etmiştir. Bazı eserleri:

Şiir: “Ben Sana Mecburum”, “Saklı Sevda”, “Nefesler”, “Yalnızlık Şiiri”, “Sisler Bulvarı”, Rinna Rinnan Nay”

NAMIK KEMAL

( 21 Aralık 1840 – 2 Aralık 1888 )


Tekirdağ’da doğdu. Türk milliyetçiliğinin öncülerindendir. Genç Osmanlı hareketine mensup, gazeteci, yazar, devlet adamı ve şairdir. Yurtseverlik ve milliyetçilik gibi kavramları Türk edebiyatına ilk sokan kişidir.”Vatan şairi” veya “Hürriyet şairi” olarak da tanınır. Pek çok alanda eseri vardır. Yunanistan’a bağlı Sakız Adası’nda vefat etti. Bazı eserleri:

Roman: “İntibah”, “Cezmi”, “Celalettin Harzemşah”

Tiyatro: “Vatan yahut Silistre”, “Gülnihal”

NECİP FAZIL KISAKÜREK

( 26 Mayıs 1904 – 25 Mayıs 1983 )


İstanbul’da doğdu. Ünlü şairlerimizdendir. İlk şiiri daha 17 yaşındayken yayınlanmıştır. Çok genç yaşta ün kazanmıştır. Çeşitli gazete ve dergilerde eserleri yayımlandı. Piyesler yazdı. Yaşadığı her dönemde siyasi ve sosyal olaylarla yakından ilgilendi. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Şiir: “Kaldırımlar”, “Çile”, “Yeniçeri”, “Sakarya Türküsü”, “Çöle İnen Nur”, “Uyan Yarim”
CAHİT KÜLEBİ

( 1917 – 20 Haziran 1997 )


Tokat’ta doğdu. Edebiyat öğretmenliği ve müfettişlik görevleri yaptı. Yurtdışında çeşitli görevlerde bulundu. Türk Dil Kurumu’nda çalıştı. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. İlk şiirlerini takma isimle yayınladı. Orhan Veli’nin şiirlerinden etkilenmiştir. Şiirdeki yenileşme hareketi içerisinde içten ve samimi şiirler yazdı. Ankara’da vefat etti. Bazı eserleri:

Şiir: “Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda”, “Yeşeren Otlar”, “Yangın”, “Güzel Yurdum”, “Zerdali Ağacı”

PEYAMİ SAFA

( 1899 – 15 Haziran 1961 )


İstanbul’da doğdu. Takma isim kullanarak yazdığı romanların yanı sıra düşünce yazıları ile de tanınan yazar, köşe yazarlığı ve gazetecilik de yaptı. Küçük yaşlardan itibaren maddi sıkıntılar çekmesi yanında geçirdiği rahatsızlıktan dolayı okulunu yarım bırakarak ailesine bakmak için çalışmaya başladı. Sosyal gerçekçi eserleri vardır. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Roman: “9. Hariciye Koğuşu”, “Sözde Kızlar”, “Mahşer”, “Fatih Harbiye”, “Yalnızız”
HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

( 1866 – 27 Mart 1945 )


İstanbul’da doğdu. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi yazarıdır. Osmanlı döneminde Ayan Meclisi üyesiydi. Yaşadığı dönemde en büyük roman ustası kabul edilirdi. Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve iyi bir eğitim gördü. Edebiyat her zaman onun en büyük merakı oldu. Çeşitli gazetelerde Fransızca çevirmenliği de yaptı. İstanbul’da vefat etti. Bazı eserleri:

Roman: “Aşk-ı Memnu”, “Mai ve Siyah”

Hikaye: “Onu Beklerken”, “İzmir Hikayesi”

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconEğer bir yalan, uzun bir süre yeterince tekrarlanırsa, sonunda o...

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde icon2.çağdaş bir devletin kurulması, ankaranın başkent olması,halkçılığın...

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconNesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Kazanım Nesneleri sayar

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconModern çAĞDAŞ TÜrk edebiyati özellikleri İle iLGİLİ test sorulari

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconİslamiyet çAĞDAŞ hayatin iHTİYAÇlarini karşilayacak evrensel biR (sıyasî) muhtevaya sahiPTİR

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconDeğildir? A ilyada ve Odessia b kalevela c ramayana ve Maharabata...

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconDramatik Yazarlık Atölyesi

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde icon7 Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler (sci & Ssci & Arts and Humanities)

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde iconTÜRKİye dişi türk edebiyat

Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerindendir. Bir süre edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazarlık görevinde icon1277 (1860)'de Lofça'da doğdu


Edebiyat
© 2000-2018
kişileri
ed.ogren-sen.com